а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меморијал

мн. меморијали
Вид збор: Именка, машки род
1. Книга со спомени.
Англиски: memorial Албански: memorial
2. Спортски натпревар организиран во нечија чест, за спомен на некого.
Англиски: memorial Албански: memorial
Употреба: Спорт