а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меморијален

меморијалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32984
Што е направен, изграден за спомен, за сеќавање.
Англиски: memorial
Примери:
Меморијален центар.
Меморијален споменик.