а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меморира

меморираат; меморирал; мемориран; меморирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 24346
Запамети, памети; задржи, задржува во паметењето.
Англиски: memorize
Употреба: Информатика
Примери:
Документите се меморирани на екстерниот диск.
Овој материјал никако не можам да го меморирам.
Изведенки
меморирање ср.
глаг. им.