а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мемоар

мн. мемоари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29428
Во политиката и во дипломатијата - писмено обраќање, известување, потсетник по усно излагање по некое прашање, по ранг најмалку формално дипломатско писмо.
Англиски: memorandum
Употреба: Дипломатија