а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мемоари

Вид збор: Именка, множина
Ранг: 18245
Литературен вид во кој се изнесуваат сеќавањата на авторот на некои важни општествени или културни настани во кои учествувал тој или бил очевидец.
Англиски: memoirs Албански: memoare, kujtime
Употреба: Литература
Изведенки
мемоарски прид.
мемоарскиот
Пример: Мемоарски записи.