а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меметика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42449
Концепт во теоријата на еволуциони модели на пренесување културолошки податоци.
Англиски: memetics
Употреба: Биологија
Примери:
Науката што ги проучува мемите се нарекува меметика.
Меметиката е значајна за разбирање на култовите, идеологиите и маркетинг кампањите од секој вид и може да помогне да се спроведе заштита од опасни информациски зарази.
Меметиката опширно се интересира за тоа како идејата самата се умножува, а не толку за внатрешната „вистинитост“ или недостиг на „вистинитост“ на една идеја.