а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мементо

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 33550
1. Дел од католичката миса во кој свештеникот ги споменува живите и мртвите.
Англиски: memento Албански: memento
Употреба: Книжевен збор , Црковен термин
2. опомена
Англиски: admonition Албански: vërejtje
Употреба: Книжевен збор