а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мембрана

мн. мембрани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22109
1. Тенка кожичка, преграда.
Англиски: membrane Албански: membranë
Употреба: Биологија
Примери:
Мембрана во увото.
2. Еластична плочка, обично во акустички апарати, што може да трепери под влијание на некаква надворешна сила.
Англиски: membrane Албански: membranë, cipë
Употреба: Технологија