а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мелодрама

мн. мелодрами
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17727
1. Драмски текст со музичка придружба на монолозите и дијалозите.
Англиски: melodrama Албански: melodramë
2. Текст или настан со пренагласена емотивност, со потресни и малку веројатни ситуации и со нагласено-поучни тенденции.
Англиски: melodrama Албански: melodramë
Изведенки
мелодрамски прид.
мелодрамскиот
Пример: мелодрамски ефект
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК