а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мелодраматичен

мелодраматичниот
Вид збор: Придавка
Полн со претерани и преувеличени чувства.
Англиски: melodramatic
Примери:
Еве како една басна на бескрајно мелодраматичен начин ни зборува за нашето минато.
многу патетичен и мелодраматичен слаб филм
Изведенки
1. мелодраматично прил.
2. мелодраматичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи