а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мелодика

мн. мелодики
Вид збор: Именка, женски род
1. Збир од карактеристични мелодии на една епоха, народ, автор и сл.
Албански: melodikë
Употреба: Музика и танц
Примери:
Македонска мелодика.
Барокна мелодика.
2. Елементи на мелодија во нешто.
Албански: melodikë
Примери:
Мелодика на јазикот.
3. Вид дувачки инструмент.
Изведенки
мелодичност прид.