а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мелографира

мелографираат; мелографирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Запише, запишува народна мелодија.
Изведенки
мелографирање ср.
глаг. им.