а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мелиорација

мн. мелиорации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37477
Подобрување на квалитетот на земјиштето со заштита од поплави, наводнување на суви терени, заштита од ерозии и др.
Англиски: irrigation
Употреба: Земјоделство
Изведенки
мелиорациски прид.
мелиорацискиот
Пример: Мелиорациски систем.