а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мекне

мекнат
Вид збор: Глагол, свршен
Испушти глас - ме.
Англиски: bleat
Употреба: Деминутив , Зоологија
Изведенки
1. мекнува несв.
мекнуваат
2. мекнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи