а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мед

(едн.) медот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2421
1. Слатка, густа течност што ја произведуваат пчелите од сокот на цветовите.
Англиски: honey Албански: mjaltë
Употреба: Земјоделство , Гастрономија
Примери:
шумски мед, мед од костен
2. Сладок сок што потсетува на мед.
Англиски: treacle Албански: melasë
3. бакар
Латински: Cu Англиски: copper Албански: bakër
Употреба: Архаизам , Хемија
Изрази
Тече/има мед и млеко - има се во изобилство.
Му падна секирата в мед - неочекувано доби нешто, го послужи голема среќа.