а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медуника

Вид збор: Именка, женски род
зимзелена лековита билка
Латински: Pulmonaria officinalis Англиски: lungwort
Употреба: Ботаника
Примери:
Како алтернативен начин за превенција од рак освен што се користи коноповото масло, може да се користи бреза, медуника, ѓумбир и здравец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи