а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медуза

мн. медузи
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена што на главата наместо коса има змии.
Англиски: medusa
Употреба: Митологија
2. Повеќе класи на мекотелни, желатинести морски животни со пипала од долната страна со голем број видови.
Англиски: jellyfish
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи