а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медреса

мн. медреси
Вид збор: Именка, женски род
религиозно муслиманско училиште
Англиски: madrasa Турски: medrese Српски: медреса
Употреба: Образование
Примери:
Големата медреса во Скопје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи