а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медовина

(едн.) медовината
Вид збор: Именка, женски род
1. Алкохолен пијалак од мед, сличен на вино.
Англиски: mead Албански: pije alkoolike mjalti
Употреба: Гастрономија
2. Сладок сок од овошје сличен на мед, сладок како мед.
Албански: lloj pije, i ëmbël si mjalti
FlexiMac
 менување на македонски глаголи