а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медликовец

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Мед добиен од медлика, многу ценет во исхраната на човекот.
Примери:
Багремовиот, костеновиот и некои видови медликовец не кристализираат или кристализираат многу бавно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи