а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медлика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Слатка материја што ја исфрлаат лисните вошки и други растителни паразити, остаток од растителните сокови со кои се хранат овие инсекти, се таложи во вид на капки најчесто на лисјата; медена роса.
Англиски: honeydew Албански: nektar
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи