а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медијатор

мн. медијатори
Вид збор: Именка, машки род
посредник, судија
Англиски: mediator
Изведенки
медијаторски прид.
медијаторскиот
Пример: медијаторска улога
FlexiMac
 менување на македонски глаголи