а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медиум

мн. медиуми
Вид збор: Именка, машки род
1. Средина во којашто некој или нешто се наоѓа.
Англиски: environment Албански: medium
2. Средство за масовна комуникација.
Англиски: mass medium Албански: medium
Примери:
печатени медиуми
телевизиски медиуми
3. Лице над кое се врши хипноза или спиритистички дејствија.
Англиски: medium Албански: medium
Изрази
Медиумска војна - остра размена на мислења во политички и други цели преку медиумите.
Изведенки
медиумски прид.
медиумскиот
Пример: медиумски вести
FlexiMac
 менување на македонски глаголи