а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медитација

мн. медитации
Вид збор: Именка, женски род
1. Насочување на вниманието кон нешто и ослободување на мислите заради постигнување душевно спокојство или од религиозни причини; душевно набљудување; длабоко размислување.
Англиски: meditation Албански: meditim
2. Во мистиката - најважен пат за сфаќање на апсолутната вистина.
Англиски: meditation Албански: meditim
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи