а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меден

медениот
Вид збор: Придавка
1. Што содржи мед.
Англиски: honey Албански: mjalte
Употреба: Гастрономија
Примери:
Медени колачиња.
2. Полн со сладост, мил, драг.
Англиски: sweet Албански: i ëmbël, i këndshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Медена уста.
3. Што се однесува на мед (бакар).
Англиски: copper Албански: bakëri
Употреба: Хемија
Изрази
Меден месец - почеток на брачниот живот.
Медена роса - 1. вид диња; 2. в. медлика.
Меден кавал - кавал опкован со мед, бакар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи