а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медар

мн. медари
Вид збор: Именка, машки род
1. Производител и продавач на мед.
Англиски: honey producer Албански: majltbërës, mjaltshitës
Употреба: Економија
Примери:
Едночасовна посета на локален медар и запознавање на начинот на производство на мед и медни производи.
2. Тој што многу сака да јаде мед.
Албански: mjaltaxhi
Употреба: Гастрономија
Изведенки
медарски прид.
медарскиот
Пример: медарски производи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи