а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медарка

мн. медарки
Вид збор: Именка, женски род
1. медар
Англиски: honey producer Албански: mjaltbërësr, mjaltshitëse
Употреба: Економија
2. Пчела што собира мед.
Англиски: honey bee Албански: bleta që mbledh mjaltën
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи