а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медалјон

мн. медалјони
Вид збор: Именка, машки род
Мала тркалезна или овална плочка во којашто обично се става портрет и cе носи на вратот како украс.
Англиски: medallion
Примери:
Кралицата пред да почине, на својот син му подарила еден медалјон.
Изведенки
медалјонче ср.
мн. медалјончиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи