а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медалист

мн. медалисти
Вид збор: Именка, машки род
Спортист што освоил медал.
Употреба: Спорт
Примери:
Ако се оди само на тренинзи, а притоа не се тренира со жар, тогаш ништо од посакуваниот успех - објаснува медалистот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи