а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мегданџија

мн. мегданџии
Вид збор: Именка, машки род
1. Борец на мегдан; тој што е подготвен да дели мегдан, да се бори.
Англиски: fighter Турски: meydancı Албански: mejdanxhi
Употреба: Архаизам
2. Храбар човек, јунак.
Англиски: hero Албански: hero, trim
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи