а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мега

Вид збор: Префикс
Ранг: 29381
1. Прв дел од сложени зборови со значење голем, силен: мегафон и сл.
Англиски: mega
2. Милион пати поголем од мерната единица што е втор дел на зборот: мегабајт, мегават, мегатон, мегахерц и др.
Англиски: mega