а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мегафон

мн. мегафони
Вид збор: Именка, машки род
1. Апарат за засилување на јачината на гласот.
Англиски: megaphone Албански: megafon
Употреба: Технологија
Примери:
Полицаецот ги информираше граѓаните преку мегафон.
2. засилувач
Англиски: amplifier Албански: përforcues zëri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Списанието е мегафон на опозицијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи