а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мегаломан

мн. мегаломани
Вид збор: Именка, машки род
Човек што има претерано високо миcлење за себеси.
Англиски: megalomaniac
Изведенки
мегаломанка ж.
мн. мегаломанки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи