а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мегаломански

мегаломанскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на мегаломан и мегаломанија.
Англиски: megalomaniac
Примери:
мегаломански желби
Изведенки
1. мегаломански прил.
Пример: Се однесува мегаломански.
2. мегаломанство ср.
Пример: налудничави идеи на сомневање, експанзивност и мегаломанство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи