а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мегалит

мн. мегалити
Вид збор: Именка, машки род
Голем праисториски камен поставен како споменик или дел од споменик.
Англиски: megalith
Употреба: Историја
Изведенки
мегалитски прид.
мегалитскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи