а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меанџија

мн. меанџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17963
сопственик на меана
Англиски: landlord Турски: meyhaneci
Употреба: Гастрономија
Примери:
Се собрале меанџиите муабет да чинат.
Изведенки
меанџиски прид.
меанџискиот
Пример: меанџиска работа