а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меанџика

мн. меанџики
Вид збор: Именка, женски род
1. жена меанџија
Англиски: landlord Албански: mejhanexhie
2. Жена на меанџија.
Албански: gruaja e mejhanexhisë