а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меана

мн. меани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5913
крчма, гостилница
Англиски: tavern Турски: meyhane
Употреба: Гастрономија
Изведенки
меански прид.
меанскиот
Пример: меански јадења
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК