а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маќеа

мн. маќеи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6788
Жена на таткото во однос на неговите деца од претходниот брак.
Англиски: stepmother
Примери:
Таа им беше маќеа, ама добро се грижеше за децата.
Изрази
Некому мајка, некому маќеа - кон некого се однеcува добро, кон некого лошо.