а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мајчин

мајчиниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 1850
Што припаѓа на мајка.
Англиски: mothers
Примери:
мајчин дом
мајчино млеко
Изрази
Мајчина душичка / душица - матерка.
Ќе го проплука мајчиното млеко - многу ќе се измачи.
Изведенки
1. мајчински прид.
мајчинскиот
Пример: Мајчинска љубов.
2. мајчински прил.
Пример: Мајчински се грижеше за него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи