а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мајтап

мн. мајтапи
Вид збор: Именка, машки род
шега, подбив, потсмев
Англиски: joke, mockery Турски: maytap
Употреба: Разговорно
Примери:
Си играат мајтап со него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи