а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мајтапчија

мн. мајтапчии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23905
Тој што сака да прави мајтап, да се мајтапи.
Англиски: joker, mocker, jester
Употреба: Разговорно
Примери:
Дедото беше голем мајтапчија.
Изведенки
1. мајтапчика ж.
мн. мајтапчики
2. мајтапчиски прид.
мајтапчискиот
Пример: мајтапчиска работа
3. мајтапчиски прил.
Пример: Се однесува мајтапчиски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК