а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мајтапи

(се) мајтапат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 21372
Cе шегува, се подбива, се потсмева.
Англиски: joke
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој се мајтапеше со нас.
Изведенки
мајтапење ср.
мајтапењето
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК