а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мајсторка

мн. мајсторки
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена на мајстор.
Албански: grua e mjeshtrit
2. Во некои игри - завршна партија.
Албански: gjiro e fundit në disa gara