а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мајсторија

мн. мајстории
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11399
1. Вештина, способност да се направи нешто, мајсторство.
Англиски: craftsmanship Албански: mjeshtëri
Примери:
Оваа скулптура е вистинска мајсторија.
2. Итрина, лукавство, вешта измама.
Англиски: slyness Албански: mjeshtëri, dinakri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Cо мајсторија успеваше да им ги собере парите на луѓето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК