а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мајсториса

мајсторисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи, изработи нешто мајсторски.
Англиски: master
Примери:
Мајсториса ли нешто од толку работа?
Изведенки
1. мајсторисува несв.
мајсторисуваат
2. мајсторисување ср.
глаг. им.