а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мајор

мн. мајори
Вид збор: Именка, машки род
Офицерски чин помеѓу капетан и потполковник.
Англиски: major
Употреба: Воен термин
Изведенки
мајорски прид.
мајорскиот
Пример: мајорски чин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи