а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мајмунче

мн. мајмунчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. мајмун
Англиски: monkey Албански: majmun i vogël
Употреба: Деминутив , Зоологија
2. Ознака во електронската пошта (@).
Англиски: at sign Албански: majmunçe (@)
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи