а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мајмунлак

мн. мајмунлаци
Вид збор: Именка, машки род
измама, шега, итроштина
Англиски: scam
Примери:
Тој секогаш правеше разни мајмунлаци на кои цело село се смееше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи