а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мајковина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Имот наследен од мајка.
Албански: trashëgimi nga e ëma
Примери:
Куќата ми е од мајковина.
2. татковина
Англиски: motherland Албански: mëmëdhe
Примери:
Мајковината не се брани во поcтела.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи